Güven Borça

Güven Borça

Marka Danışmanı

Girişimci/vizyoner bir baba ile sanat-edebiyat düşkünü bir annenin oğlu olmanın ayrıcalığını altmışların Eskişehir’inde hep yaşadım. Başından beri hayata dair yüksek hedeflerim oldu. Yunus Emre ilkokulunda okudum ve galiba o yaşta Yunus Emre’yi anladım. Eve hiç yamuk odun getirmemaya çalıştım. Yetmişlerin sonunda herkes gibi siyasetle ilgilendim. 30 Eylül 1979 tarihinde yaralandıktan sonraki otuz senede bir mitinge dahi gitmedim.

ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra patates cipsi üreten bir tesis kurdum ve işlettim. Milli Savunma Bakanlığı’nda askerlik görevimi tamamladım. 1987 yılında İpek Kâğıt Karamürsel fabrikasında Ürün Geliştirme Mühendisi olarak işe başladığım dönemde, şansıma ülkenin ilk pazarlama bölümlerinden biri kuruldu. Satış ile pazarlamanın farkını o dönemde anladım. İpek Kâğıt pazarlamada 3 yıl, Başer-Colgate de 6 yıl süreyle Ürün Müdürü, Grup Müdürü, Pazarlama Müdürü pozisyonlarında görev yaptım.

Marketing Türkiye’nin ikinci sayısında (1991) marka konulu ilk makaleyi yazmak, ilk Pazarlama konferansında (1992) konuşma yapmak, ilk marka eğitimlerini vermek (1993) bana nasip oldu. Sonra hep markacılık yaptım.

Eczacıbaşı holdingde tanıştığım Şebnem ile 1992 yılında evlendim. İki çocuğumuz oldu. İyiyiz çok şükür.

14 yıldır Marka Danışmanlığı yapıyor, yazıyor-çiziyor, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde Marka İletişimi Yönetimi dersi veriyorum.

Kitaplarım;

Bu Topraklardan Dünya Markası Çıkar mı? 2002

Reklamlardan Sonra 2003

Pazarlama Reçeteleri 2004

Başka Akmerkez Yok 2006

Marketing Recipes 2009

Türkiye’nin lider marka danışmanlık şirketi olan Markam AŞ, aralarında Filli Boya, Sütaş, İpek, Tariş, ETSTur, Penta, Hunca, Bioder, Peyman, Ekici, Apikoğlu, Brisa, Exper, “Türk Seramikleri”, Kamil Koç, Şölen, Pegasus, Pimapen, Simit Sarayı gibi çok sayıda yerli markaya hizmet vermiş veya vermekte olup bu topraklardan çıkacak dünya markalarını kendisine hem misyon hem de iş edinmiştir. (www.markam.com.tr )

Hamamı, çocuklarla takılmayı, yemek yapmayı ve maç izlemeyi severim. Es Es’liyim.

Additional comments powered by BackType